قطعات کولری

چاپ

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

قطعات کولری الزام سرویس های سالیانه

در هوای گرم و خشک سرزمین ایران، کولر آبی یکی از اصلی ترین اجزای تشکیل دهنده ی هر خانه ای شده است. کولر آبی که یک سیستم خنک سازی می باشد، به گونه ای طراحی می شود که الزاماً باید در محیط خارج از خانه نصب و از طریق کانال هایی، هوای خنک تولید شده را وارد فضاهای داخل خانه نماید. این نصب کولر آبی در محیط های خارج از خانه که عموما می‌تواند پشت بام ها باشد، در کنار محیط همیشه متغیر آب و هوای ایران که از آفتاب سوزان تا سرمای سخت زمستان را تجربه خواهد کرد، موجب می‌شود تا کولر آبی همواره در مسیر فرسایش و خرابی قرار گیرد. از این رو این تجهیز بسیار کاربردی و مهم در روزهای داغ تابستانی، باید در هوای خنک بهاری، همه ساله مورد سرویس و بازدید قرار گیرد. سرویس سالیانه ی هر کولر آبی الزاما نیاز به تعویض و تعمیر برخی از قطعات کولری را به دنبال خواهد داشت.

از آنجا که غالباً اکثر افراد خود سرویس سالیانه ی کولر آبی خانه ی خود را بر عهده می گیرند، در حالیکه چندان تسلط و یا مهارتی در تعمیرات و سرویس اصولی لوازم خانگی ندارند، آشنایی با قطعات کولری می تواند بسیار راه گشا باشد. به هر حال نمی توان انتظار داشت که هر فردی برای سرویس سالیانه ی کولر آبی خانه ی خود یک سرویس کار مجرب را در اختیار بگیرد. هزینه ی بالای استفاده از سرویس کاران، سادگی کار در نگاه اجمالی و در عین آنکه اصولا هر کسی خود را قادر به سرویس کولر آبی می‌داند، موجب می‌شود تا در بازدید سالیانه ی کولر آبی کسی جز خود صاحبخانه راهی پشت‌بام‌ها نشود. اما همین صاحبخانه تا چه اندازه با سرویس سالیانه ی کولر آبی و از آن مهم تر قطعات کولری و عملکرد صحیح این قطعات کولری آشنایی لازم را دارد؟ با ما همراه باشید تا اندکی بیشتر با قطعات کولری آشنا بشوید.

xas


آشنایی با قطعات کولری کولرهای آبی


یک کولر آبی با توجه به ساختار ساده‌ای که دارد و در عین آنکه به آسانی در مسیر فرسایش قرار خواهد گرفت، سازندگان را بر آن داشته تا ساختار این تجهیز را به گونه ای طراحی کنند تا به آسانی بتوان قطعات آن را از هم جدا کرده و مورد بازدید، تعمیر و یا تعویض احتمالی قرار داد. برای هر کسی که اقدام به سرویس کولر آبی می‌کند، دانستن این قطعات کولری، ساختار و نحوه ی کارکرد، دلیل حضور در داخل کولر آبی، عملکرد صحیح و از همه مهم تر، تشخیص جنس سالم از خراب، با کیفیت از بی کیفیت، یک الزام اساسی می‌باشد.


• بدنه و کف کولر آبی: از مهمترین قطعات کولری که شاید در نگاه بسیاری در ردیف این قطعات قرار نگیرد، بدنه و کف کولر آبی می باشد. از آنجا که یک کولر آبی احتمالا سالیان دراز مورد استفاده قرار گیرد، نباید این انتظار را داشت که در تمامی این سال ها از یک بدنه و یا کف استفاده نماید. البته ممکن است که اینطور بشود، اما اصولاً برخورد مستقیم با آب و هوا در طول سالیان استفاده، باعث می شود که بدنه ی کولر آبی و بخصوص کف که مخزن آبی آن بوده، مورد فرسایش قرار گیرد. بدنه ی فرسوده و زنگ‌ زده موجب نشت آب، عدم استقرار صحیح دیواره های پوشالی و عملکرد پر سر و صدای کولر می‌شود که همگی این موارد می‌توانند باعث پایین آمدن راندمان کلی کولر آبی و در نتیجه عدم عملکرد صحیح آن بشوند.


• موتور اصلی: شاید اصلی ترین و گران ترین در قطعات کولری، موتور کولر آبی باشد. یک الکتروموتور تک فاز و در مواردی خاص برای کولرهای بسیار بزرگ، سه فاز که همراه با یک یا چند تسمه پروانه ی استوانه ای شکل که موتور، آنها را به گردش در می آورد. وقتی می‌گوییم سرویس دوره ای کولر آبی یعنی اولین جاییکه باید مورد بازدید و بررسی قرار گیرد، همین موتور اصلی کولر آبی می باشد. چک کردن روان بودن خود موتور، بازدید یاتاقان ها و روغن کاری های همیشگی، چک کردن تسمه ها از لحاظ سالم بودن و شلی یا سفتی مناسب و... از اصلی ترین بازدیدها در برخورد با موتور کولر آبی می باشد.


• پمپ آب: هر کولر آبی اصولا دو الکتروموتور خواهد داشت. یک موتور اصلی و بزرگ که پروانه را می چرخاند و یک موتور کوچکتر که همراه با پمپی ساده و غالبا پلاستیکی آب را در فضای داخلی کولر به چرخش در می آورد. پمپ آب از جمله قطعات کولری است که بسیار مورد خرابی و تعویض قرار می گیرد. و اما چرا؟ اصولاً عدم توجه کافی به پمپ آب باعث کوتاه شدن عمر این قطعه می‌شود. برخورد مستقیم این الکتروموتور با آب که می‌تواند به راحتی آن را بسوزاند. کثیفی و وجود ضایعات در مخزن آب که می‌تواند موجب گیر کردن پروانه ی پمپ شده شود و الکتروموتور را مورد آسیب قرار بدهد و... از جمله دلایل عام در خرابی های این قطعه در کولر آبی می باشد.


• پدهای پوشالی یا سلولزی: پوشال ها آنجایی هستند که قرار است آب تحت تبخیر سرمایشی قرار گرفته و همراه با هوایی که خنک شده است راهی فضاهای مورد نظر بشوند. پوشال ها از جمله قطعات کولری هستند که تقریباً همه ساله باید مورد تعویض قرار گیرند. شاید یک پوشال در نگاهی اجمالی نیاز به تعویض نداشته باشد، اما پوشال فرسوده نمی تواند به خوبی آب را در سطح خود پخش کرده و هوای خنکی تولید نماید. پدهای سلولزی یک تفکر جدید در مقابل فرسایش بسیار زیاد پوشال ها هستند. چرا که پدهای سلولزی علاوه بر تولید باد خنک تر، مقاومت بهتری نسبت به پوشال در مقابل فرسایش آب دارند.


• تسمه موتور: از جمله قطعات کولری که در عین سادگی می توانند تاثیر بسیار عمیقی بر راندمان و عملکرد صحیح یک کولر آبی داشته باشند. تسمه که وظیفه ی انتقال قدرت از موتور به پروانه را بر عهده دارد، اگر به هر دلیلی از کیفیت و ساختار مناسبی برخوردار نباشد، علاوه بر آنکه نمی تواند به خوبی نیروی موتور را انتقال بدهد، می‌تواند باعث ایجاد فشار و خرابی موتور بشود. در تسمه موتور، در نظر گرفتن مواردی مانند: سایز درست تسمه، سالم بودن تسمه: شلی و یا سفتی قابل قبول و... ضروری می باشد.


• یاتاقان ها: پروانه ی استوانه ای کولر آبی در واقع همان قطعه ی دواری است که باعث انتقال باد می شود. یک پروانه ی کولر با قرارگیری بر روی یاتاقان ها می تواند به گردش در آید. این یاتاقان ها از اصلی ترین قطعات کولری هستند که غالبا مورد بازدید درستی قرار نمی‌گیرند. یاتاقان خراب و یا خشک شده می تواند موجب افزایش فشار بر روی موتور اصلی کولر آبی باشد.

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم. سیاست کوکی.من از کوکی ها در سایت استفاده می کنم. قبول کردن