بخاری نفتی

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ایمنی در استفاده از بخاری نفتی

وقتی قرار به گرم کردن محیط خانه توسط تجهیزات گرماساز باشد، الزاماً باید این حرارت از طریق ایجاد یک مشعل فراهم شود. حال یک بخاری گازسوز یا بخاری نفت سوز مورد استفاده قرار گیرد و یا یک سیستم گرمایش مرکزی که در نهایت به مشعل یک پکیج و یا موتورخانه ختم خواهد شد. به هر صورت وجود مشعل که با سوزاندن سوختی از گاز یا نفت سفید از طریق گرم کردن هوا و ایجاد گردش هوای گرم و سرد در خانه موجب گرم شدن محیط خواهد شد، در تمامی این ماجرا دیده می شود. مشعل یعنی یک شعله ی بزرگ که در قلب یک تجهیز گرما ساز می‌سوزد. حضور یک شعله ی بزرگ هم می تواند شرایط امنیتی خاصی را ایجاد نماید. به هر صورت وقتی از یک بخاری نفتی و یا بخاری گازسوز در داخل خانه با آن همه وسایل و لوازم قابل اشتعال استفاده می کنیم، باید بدانیم که آتش مهربان و گرم موجود در قلب تجهیز گرماساز خانه تا چه اندازه می‌تواند خطر ساز و آتش آفرین باشد. این سختگیری در نگهداری، در مواجهه با بخاری نفت سوز می‌تواند بسیار جدی تر باشد. چرا که بخاری نفت سوز در شرایطی طراحی شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد که مخزن نفتی را همواره همراه خود دارد و در هر جابجایی، این مخزن نیز با آن جا به جا می شود. از طرفی شرایط جابجایی یک بخاری نفتی آن هم با وجود مشعل سوزان در قلب آن می‌تواند شرایط حاکم بر اصول ایمنی این تجهیز گرماساز را به مراتب سختگیرانه تر نماید.
در آن سوی ماجرا، وقتی یک سیستم گرمازا در خانه می سوزد، خروجی آن گازهای سمی بسیار خطرناکی خواهد بود که به هر صورت باید از محیط خانه خارج بشوند. در بخاری گازسوز که تقریباً عام ترین سیستم تولید گرما در خانه های امروزی می باشد با تعبیه ی لوله هایی مشخص و ثابت اقدام به خروج گازهای سمی تولید شده خواهد شد. اما در بخاری نفتی می‌تواند شرایط متفاوتی حاکم بشود. ویژگی جابجایی در بخاری نفت سوز اگر چه توانسته انعطاف قابل توجهی به این سیستم گرماساز ببخشند و وجود آن در محیط هایی که نیاز به تولید گرمای موضعی دارند را به خوبی مفید نشان بدهد، اما نبود روش‌هایی مطمئن در خروج گازهای سمی تولیدشده از سوختن نفت سفید که همراه با این تجهیز باشند، می‌تواند بخاری نفتی را از این جهت ناامن نماید.

 

jhgkjh

از این رو غالبا در استفاده از بخاری نفتی، بهترین حالت را استفاده در محیط های باز مانند مغازه ها و کارگاه ها می دانند. اما اگر قرار به استفاده در داخل خانه باشد، باید با در نظر گرفتن شرایط ایمنی به جهت خروج گازهای سمی از این تجهیز استفاده نمود. در بخاری های نفتی امروزی که دیگر شکل و شمایلی به مانند بخاری گازسوز پیدا کرده‌اند، شرایطی حاکم شده است که می تواند به راحتی با نصب لوله هایی به جهت خروج گازهای سمی از این تجهیز استفاده کرد. به هر صورت، وجود یک مخزن پر از نفت در کنار شرایط نگهداری از منبع نفت احتمالی که جایی در خانه ذخیره خواهد شد، در کنار مشعل فیتیله ی بخاری نفتی که دائماً مرطوب و خیس از نفت خواهد بود، در حالیکه در بسیاری از بخاری نفتی های قدیمی تا جدید توجه چندانی به خروج گازهای سمی نشده است و... شرایط نگهداری و ایمنی این تجهیز گرماساز را بسیار حساس تر از دیگر تجهیزات می‌نماید. شرایطی که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.


• بازدید و سرویس سالیانه: هر سال با ورود به نیمه ی سرد سال، حضور بخاری آن هم در انواع و اقسام مختلف در فضای داخلی خانه ها رونق خواهد گرفت. اما آنچه مشخص است، هیچ بخاری ای را نباید بدون سرویس و بازدید و ایجاد اطمینان از درستی کارکرد آن، مورد بهره برداری قرار داد. بخاری نفت سوز نیز شامل این سرویس های سالیانه خواهد شد. به خصوص بازدید از قسمت های کاربراتور، لوله های خروجی، فیتیله و مخزن از جمله مهم ترین این سرویس های سالیانه خواهد بود.

• عدم استفاده در کنار وسایل قابل اشتعال: یک خانه پر است از وسایلی که به راحتی آتش می گیرند. بسیاری از این وسایل محل ثابتی در خانه ندارد. اما برای آن وسایل قابل اشتعال و ثابت در خانه باید تدابیر امنیتی ویژه تری اتخاذ نمود. بخاری‌ نفتی نباید در کنار این دست از وسایل خانه قرار گیرد. تجهیزاتی مانند: پرده، مبل، کمد و... .

• عبور صحیح لوله ی بخاری نفتی: لوله ی خروج گازهای سمی در بخاری نفتی نیز به مانند دیگر بخاری ها، داغ خواهد شد. این لوله نباید از داخل چوب، فیبر و در کل مواد قابل اشتعال عبور کند.

• وجود حرارت منطقی: بخاری نفتی چندان کنترلی به شعله ی خروجی خود ندارد. اصولا هر چه فیتیله را بالاتر بکشید، گرمای بیشتری در اثر شعله بلندتری تولید خواهد شد. میزان شعله و در نتیجه حرارت تولیدشده را تا اندازه‌ای بالا بگیرید که بدنه ی بخاری سرخ نشود. چرا که بدنه ی داغ می تواند موجب اشتعال باشد.

• دقت در میزان نفت موجود در کوره: فیتیله ی موجود در بخاری نفتی با بالا کشیدن نفت از داخل مخزن، تولید شعله می نماید. گاها پیش می آید که بر اثر خاموش بودن بخاری نفتی، فیتیله مقدار نفت بیشتری از حد نرمال را بالا کشیده باشد و این نفت اضافی با سرریز شدن از داخل فیتیله در محفظه ی کوره جمع شده باشد. قبل از روشن کردن بخاری نفت سوز دقت کنید که این مقدار نفت اضافی وجود نداشته باشد.

• روشن کردن مجدد بعد از سرد شدن کامل: گاهی پیش می‌آید که بخاری ‌نفتی در حال سوختن به هر علت خاموش بشود. در این حالت نباید بلافاصله اقدام به روشن کردن مجدد بخاری ‌نفتی نمایید. صبر کنید تا کوره کاملا سرد شده و سپس اقدام به روشن کردن مجدد آن بکنید.

• عدم استفاده از آب برای خاموش کردن: اگر به هر دلیلی بخاری نفتی آتش گرفت، هرگز برای خاموش کردن، از آب استفاده نکنید. در این مواقع باید با کمک یک پتو یا لحاف خیس آتش بخاری نفتی را خفه کنید.

• عدم واژگونی بخاری نفتی: در زمان بهره برداری و یا نگهداری در حالیکه شعله خاموش است، به هر صورت محل استقرار بخاری نفتی باید کاملا تراز و محکم باشد تا از هر گونه واژگونی احتمالی جلوگیری به عمل آید.

• موارد دیگر: خاموش کردن بخاری نفتی در هنگام خروج از خانه، قرار ندادن لباس و وسایل خیس به منظور خشک شدن در نزدیکی و یا روی بخاری نفتی، در نظر گرفتن شرایط کاملا امن و مطمئن در نگهداری از نفت سفید و... از دیگر نکات ایمنی قابل ذکر می باشند.

 

 

  • تهران - کهریزک - قاسم آباد (شورآباد) - خیابان شهید مدنی - پلاک 32
  • 02156547847 -02156547848
  • 02156548437
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شرکت سولان

شرکت سولان سبز در سال 1350 با نام گروه توليدی و صنعتی سَوَلان تاسیس گردید . این شرکت با احداث کارخانه ای در کشور ایران منطقه کهريزک تهران ، و در زمينی به وسعت 33000 متر مربع توانست با توليد سيستم های گرمايشی و سرمايشی شامل انواع کولر های آبی , بخاريهای نفت سوز و گاز سوز و خوراک پزهای نفت سوز و گازسوز, گام های موثری را در جهت رشد و شکوفايی خود بردارد. گروه توليدی و صنعتی سولان سبز با بيش ازنیم قرن تجربه و نوآوری, پيشرو در صنعت لوازم خانگی و کسب افتخارات مختلف کشوری با تولید انواع کولر ، بخاری و خوراک پز با صادرات بيش از 95% از محصولات خود سهم عمده ای در صادرات لوازم خانگی کشور بر عهده دارد. این شرکت در سالهای متوالی بعنوان صادر کننده نمونه معرفی گردید و بعنوان واحد نمونه کیفیت و استاندارد موفق به دریافت تندیس طلایی نشان استاندارد شد . 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم. سیاست کوکی.من از کوکی ها در سایت استفاده می کنم. قبول کردن